Elzmnyek
1969-ben szlettem.
Ezen egyszer oknl fogva a kezdeteknl – merben biolgiai krlmnyek sszejtszsnak eredmnyekppen – gyszlvn teljesesen lehetetlen volt rszt vennem. Nem is igen voltam tisztban azzal, hogy mily trtnelmi idknek vagyok hiteles tanja, hisz mikzben 1980-ban, a zugli Kassk Klubban az URH lpett fel estnknt, n tbbedmagammal, mint egyszer napkzis jrtam ugyanebbe az intzmnybe dlutnonknt nptncozni. Nemigen volt fogalmam az itt lezajl nagy horderej esemnyekrl. azonban valamit mgiscsak elkaphattam az idk szelbl, hisz arra mg ma is hatrozottan emlkszem, hogy pldul nem voltam hajland megfogni a lnyok kezt. Valsznleg lzadsbl. Vgl is hazazavartak. Ez a bennem bujkl sztn azutn egy letre meghatrozta a sorsomat.
Az ltalnos iskola als tagozatainak sikeres elvgzse utn akarva – nem akarva - fels tagozatba kerltem.
Tizenvesen az tlag hlyegyerek rgtn vagnynak rzi magt, s azt hiszi, hogy ezt a klvilg szmra mindenron, st lpten-nyomon bizonytania kell. Ezrt ennek elrsre sajtsgos magatartsformkat vesz fel; pldnak okrt: kpkd, csnya kifejezseket hasznl vagy bandt alakt. Laktelepnkn van egy barti trsasg. mely szintn ilyen bandbl ntte ki magt. Eleinte kerkprral mentek krbekrbe a panelhzak krl, majd mikor kiss idsebbek – teht vagnyabbak – lettek, mr motorral cselekedtk ugyanezt. A napokban lttam a bandt. Kocsit mostak. Egytt, mint rgen...
No, de vissza a kezdetekhez.
,A vagnysg els szm s legnpszerbb ismertetjegye az egyttes. Az egyttest ki lehet rni a padra, az iskolakpenyre. Lehet rla jl informltan trsalogni, esetleg ez gybl kifolylag trsunkat bntalmazni, az n idmben amikor a fels tagozatba irtam. a legnpszerbb divat az
gynevezett csves volt. A fiatalok az iskolba – ki tudja, mi okbl – tarisznyval jrtak, s erre a sajtsgos tanszertrol eszkzre golystollal egyttes neveket rogattak fel. Ezt, gy ltszik, fontosnak reztk, majd a sznetben sszegyltek, s furcsa dolgokat hangoztattak:
– n Karthgs fej vagyok! - mondta egy csnya kisfi. – Hm, n meg Ricss fej! – mondta egy mg csnybb. – Igen? Na ht n meg Hobs fej! – jelentette ki bszkn hetvenkedve a harmadik, aki radsul mg grnyedten is llt.
Ezen n, meg egynmely bartom – akik kvlllk voltunk – nagyon elcsodlkoztunk, de megtetszett a dolog. Lzadk lvn elhatroztuk, hogy mi is „fejek lesznk, m valami olyasflk, ami az tlag fiatalok kztt abszolt nem npszer, ezltal hlynek nznek, s gy lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk.
Figyeltnk, tjkozdtunk, nyitva tartottuk a szemnket...
Egy nap aztn killtam az osztly kzepre, lbamat sztvetve, kezemmel hanyagul a tanri asztalra tmaszkodva, magabiztos hangon kijelentettem:
– n Kalks fej vagyok!
Dermedt, nma csend. A tekintetek a teremben ijedten kapcsoldtak ssze, majd egy darabig senki sem mert megszlalni. A lgy zmmgst is hallani lehetett. A nmasgot kihasznlva kt bartom" (Pter s a Szomszd csv; trsaim a kvlllsban) mellm sorakozott, majd sorban kijelentettk:
– n Vadrzss fej vagyok!
– No, ht n meg 100 Folk Celsiusos! Azzal krl sem pillantva elhagytuk a termet.
Ez a lzad vilgszemllet aztn az vek folyamn nemhogy albbhagyott volna, hanem mg szlssgesebb mreteket lttt.
Mint emltettem, a fiatalok klns s furcsa szoksait - mint kvlllk – nagy rdekldssel szemlltk, szinte nagyt al vve a jelensgeket, mint holmi tuds a szokatlan rovarfajtt.
Megfigyeltk tbbek kztt azt is, hogy embertrsaink igen nagy jelentsget tulajdontanak bizonyos ruhadaraboknak, illetve ltzkdsi szoksoknak, s rjttnk arra is, hogy ezeket valamilyen mdon kapcsolatba hozzk a zenei zlskkel. Ezen nagyon elcsodlkoztunk. m mg nem rt vget szmunkra a meglepetsek sorozata, mert az emberi butasg eme vizsglata kzben azt tapasztaltuk, hogy embertrsaink ruhatrukat, s ezzel valjban zlsket s gondolkodsmdjukat igen gyakran cserlik, s ltalban nem nll megfontols alapjn, hanem azon egyszer oknl fogva, hogy az adott pillanatban a tbbi is ezt teszi. Fiatalok lvn (10-11 vesek lehettnk ez id tjt) nemigen fogtunk bele a divat, illetve az emberek irnythatsgnak mlysgein filozoflni, ellenben a tettek embere – s termszetesen lzadk – lvn elhatroztuk, hogy forradalmastjuk az ltzkdsi kultrt, teszem azt, egy olyasfle viselettel, amin mindenki felhborodik, hlynek nz, s ezltal lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk (lsd, mint fentebb).
Megalaktottuk teht a Szomszd csvval a Zacskslb Csoportot, amely szerintem mig a legegyedibb az gynevezett „kvlll ltzkdsi szoksok kztt. A zacskslbsg abban nyilvnult meg, hogy a Zacskslb az utcn kzlekedve, a magnletben, illetve a hivatali munkban (mellesleg egy vrbeli Zacskslb nem dolgozik, mert megalznak tartja), kteles mind a kt lbra s a fejre egyegy nejlonzacskt felhzni, abban jrni-kelni, s kzben ntudatosan viselkedni, s egyltaln azt a benyomst kelteni, hogy a Zacskslb, mint olyan, klnb embertrsainl. Szigor szablyok voltak arra nzve is, hogy milyen zacskt alkalmazhat, aki tagja a mozgalomnak. Lbra kizrlag Centrumos s Skla-Coopos zacsk volt hzhat, a fejre legjobban ajnlott a Rltex-Rzsi emblmval elltott termk, vagy esetleg – vgszksg esetre – Domusos. Megvets jrt osztlyrszl annak a Zacskslbnak, aki holmi alantas pisz
feliratval mutatkozott. Az ilyet, mivel lejratta a mozgalmat, indokolt esetben a tagok ki is zrhattk. nnepi alkalmakra - pldul: tanvvge, zacskslbsg alakulsnak vfordulja – engedlyezhet volt a Marlboro felirat szatyor is.
A mozgalom sajnos nemigen tudott jelents tmeg bzist maga mg lltani, pedig szoksai semmivel sem voltak sszertlenebbek brmely ms ellenkultra hasonlan rtelmetlen s nevetsges jelkprendszernl.
Mindenesetre sajnlatos tny, hogy mozgalmunk fnykorban, virgzsnak cscspontjn is mindssze kt ft szmllt.
Azt mr emltettem, hogy lzad szellemisg ember vagyok. arrl azonban mg nem beszltem, hogy a csaldom milyen hagyomnyokra tekinthet vissza ezen a terleten. lltlag mr a ddapm is mindig hborgott valami ellen. Hogy pontosan mi volt a baja, azt sajnos nem rizte meg a csaldi krnika, azonban hallottam klnfle visszaemlkezsekbl, hogy jrtban-keltben odament az utcn idegen emberekhez, megllt mellettk s elkezdett elgedetlenkedni a flkbe: '
– No, hiszen majd megltja kend! – morogta vszjslan az illetknek ddapm, s hozz mg csikorgatta is a fogt.
– Nem lesz ennek j vge! – grgette, majd sszeszortott klt az g fel emelve magban drmgve elballagott.
Nagyapm mr valdi lzad volt. Amikor 1918-ban a csehek hadsereggel jttek az szak-magyarorszgi terletek elfoglalsra, akkor ott fellzadt, s valami hrom darab csendrrel (ha igazat szl az tsajdi krnika) tbb napig vdte Szobot a betolakodktl. Mindenestre valami mindenkppen trtnt, mert ksbb – ez gybl kifolylag – nagyapmat ezst vitzsgi remmel tntettk ki.
Anym is igen lzad volt. Negyven vig ellenllt Kdr Jnosnak. A nyitott konyhaablakban, az egsz laktelep fle hallatra bmbltette a Szabad Eurpa Rdit, s akrmennyire is forszrozta a diktatra, nem volt hajland belpni a prtba.
seimnek fentebb vzolt radiklis letszemllete jelentsen hozzjrult vilgnzetem kialakulshoz, mg vgl is a nyolcadik osztlyban szembeszlltam a vezetssel.
Az iskolai tanrk, rszemrl, a hatalommal val packzsbl, illetve llamellenes cselekedetekbl lltak. Kmiafzetem komoly fegyvertny volt. Csak ltem a padban s alkottam. Ami informci a flembe jutott a drlttem foly homlyos duruzsolsbl, azt nyomban kpi formra alaktottam, s belevittem alkotsaimba. Pldul megttte a flemet a kvetkez mondat, miszerint: „A timfldet a Szovjetuniban gyrtjk."
Olyan volt ez nnekem, mint csatamnnek a krt szava. Szemem felcsillant, arcomon megjelentek a hatalommal szembeni dac s lzads nemes vonsai, s mikzben szm gnyos mosolyra torzult, kezem magtl indult hsi tetteket vgrehajtani, s ezen kijelent mondat fzetem lapjain ktoldalas fresk kpben realizldott. Az „O" betk helyn kt bszke vrs csillag dszelgett, az „S" bet termszetesen sarl-kalapccs mdosult, a mondat vgn pedig Mars rohanglt kezben a Tkvel. Mondanom sem kell, hogy eme csodaszpen kidolgozott oldalakon kminak, vagy brmifle ms rai munknak termszetesen nem maradt hely. Ma sem rtem, mirt nem buktam meg ebbl a trgybl.
Ez az ellenzkisg lett vgl is az sszektkapocs kztem s a punk kztt. A punkrl ugyanis itt mg nem volt sz, hisz brmifle rockzentl arisztokratikus gggel zrkztam el, az llamhatalmat azonban abban az idben mr nagyon nem szerettem, s midn a Dzsa Gyrgy Gimnziumban megkezdtem kzpiskolai tanulmnyaimat, a fent nevezett intzmny egy meggyzdses ellenzkit fogadhatott tanulinak sorba.
Annyira nem kedveltem a kommunistkat, a rendszert, meg mindent, ami ezekkel kapcsolatos, hogy lelkesen kapkodtam brmi utn, ami csnya jelzvei illette gylletem clpontjait. Ha valaki a folyosn szidalmazta a szovjet llamft, mg lltam s btort megjegyzsekkel bztattam tevkenysgnek folytatsra. Ha flembe jutott, hogy padtrsamnak nem tetszett az elz esti szovjet film – mosolyogva s elismeren pillantottam r, egsz napra mellszegdtem, az ebdltl egszen hazig, kzben le nem vettem rla a tekintetemet, egyfolytban mosolyogtam, s szememben az ldztt msknt gondolkodk barti sorskzssgnek melege izzott.
Az egyik reggel – 1983 szn jrtunk – iskolatrsam, bizonyos M. Sndor nevezet tanul, titokzatos arccal jtt be az els rra. Lthatlag nem figyelt, csak lt magba mlyedve, nha ggsen krbepillantott a jelenlev tanulkon, majd megveten hmmgtt egyprat. Lthatan bszke volt valamire. Iskola utn elhvott, hogy ltogassam meg, mert mutatni akar valamit.
– El tudom kpzelni, mi lehet... – dnnygtem Tlnyesen mr Sanyi bartomk laksn, mikor lttam, hogy a magnetofonkszlk csatlakozjt dugdossa, s a kazettk kztt turkl csillog szemmel. Nem nagyon osztoztam lelkesedsben, s mr elre felvettem az olyan ember arckifejezst, aki a trshatr vgn jr s mr nem sokig brja a szenvedst. Bztam benne ugyanis, hogy ez megkml majd a vrhatan kellkppen szintalatti kultrmocsok tlontl hosszra nyl lvezettl. A kszlkbl elszr tompa zrejek hallatszottak, majd egy hang a kvetkezket kzlte rviden:
„1982. me eljtt az jesztend. Be van tiltva mind a kett. Hlgyeim s uraim, az ETA vonsngyes. Anarchia!"
Az utols sz visszhangzott mg egy darabig, gy ltszik ez volt a legfontosabb az elbbi mondatbl, majd jra kezddtek a fentebb emltett tompa zrejek. Kisvrtatva az imnti durva hang tulajdonosa megkezdte msort:
,Flforduls, anarchia
Az egsz vilg egy nagy hiba
A plda mindig bizonyitja,
Ha dlunk tged. anarchia!
Vagy vrs vagy , vagy fehr,
Az utckon folyik a vr.
Oroszorszg, Amerika
Egy nagy picsa, anarchia!"
Ht gy kerltem n kapcsolatba a punkkal. A kazettn az ETA nevezet zenekar flrs idtartam msora, illetve a CPg „Erds Pter"cm dala szerepelt. Mindezt persze akkor nem tudtam, a szvegeket sem rtettem mindenhol, a zene, mint olyan, fel sem tnt, hogy egyltaln szerepet jtszik a zgs elidzsben, csak az volt szmomra nyilvnval, hogy itt igen erteljes msknt-gondolkodsrl van sz.
A kazettt termszetesen rgtn hazavittem s kellkppen kilveztem. A zene persze nem tetszett eleinte, de efltt knnyedn tsiklottam, hisz a msorban sz volt telefonlehallgatsrl, Sztlinrl, Ceaucescurl (r klnskppen haragudtam), s hallhat volt egy „Munkt, kenyeret!" cm msorszm, amibl jformn csak ezt a refrnknt visszatr sort tudtam kisilabizlni, teht csupa olyan tmakr, amit egy lzad ellenzkinek illik hallgatnia, ha tetszik, ha nem. Legalbbis n ezt akkoriban valahogy gy gondoltam. Fejemben hamar sszellt a kplet: punk = rendszerellenessg. Eleinte ugyan egy kiss zavart az a mellkkrlmny, hogy ha a punk Angliban alakult ki, akkor mi a fent akarnak azok ott lzadozni, amikor nluk nincs is kommunizmus?! De hamar elhessegettem magamtl ezt a kellemetlen gondolatot, s attl a pillanattl kezdve ntudatosan kszltem a punk lethivats betltsre.
Azutn, ahogy ksbb szlesebb rltssal szemlltem a dolgokat, lassanknt rjttem, hogy itt azrt nem csak errl van sz.
Tudsz hrom akkordot, alapts egyttest! – hangzott el a jelsz 1976-ban Londonban, s Mark Perry, a Sniffin' Glue nevezet fanzinban be is mutatta eme kellkeket, melynek tudomnya, gy gondolta, elegend egy amatr punk-zenekar szmra az indulshoz.
Mi ketten a Szomszd csvval, 1983-ban Budapesten, nem rendelkeztnk az effle gyerekes, dicsekvsre alkalmat ad cicomkkal, mint akr egyetlen akkord ismerete, viszont mindenron ki akartuk fejezni elgedetlensgnket a dolgok llsval szemben, ezrt zenekar alaktsa mellett dntttnk. A formci rvid tnds utn az AVO nevet vette fel,
(A forrmei alkalmazottjaknt Bazsalikom kampny. illetve Rvsz Sndor Ellenpropaganda Osztly nven is prblt, mivel Szomszd csv hatrozottan meg volt rla gyzdvee. hogy a Piramis volt nekesnek „Nem tudtam. Hogy gy fj” cm dala azrt folyik lassan mr a csapbl is, mert biztos a Prt ll mgtte. )
mivel oly elnevezst hajtottunk adni a trsulsnak. melyen mindenki felhborodik, hlynek nz, s gy lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk (lsd, mint pr lappal elrbb). Egybknt is az uralmon lv hatalmat akartuk kignyolni, s ehhez a cselekedethez az AVO nv pompsan megfelelt.
Az egyttes ksbb, 1984 tavasztl, Magyar Kirlyi Tzoltzenekar (MKT) nven srtegette a diktatrt. mely – br minden ernket latba vetettk – nem kvnt vltoztatni elnyom politikjn.
Mindettl fggetlenl amit csinltunk, forradalmian j volt. Aki mai fllel belehallgat a fennmaradt felvtelekbe, elcsodlkozhat azon. hogy lehetett, hogy valami ennyire megelzze a kort. A zene egyszer, monoton s primitv. Harmonizlsnak nyoma sem volt sehol, de pontosan ettl volt szokatlan s jszer. A zenei vltsok disszonnsak voltak, s egyltaln nem illettek a pr msodperccel korbbi dallamhoz. Az nekes – ltalban Szomszd csv (Samodai Tams)
Jmagam s Bnki, az A akkord jeles tudja
nekelt, n gitroztam s egy bartunk dobolt – termszetesen nem tudott nekelni, csak mondta, mondta a szveget meglls nlkl, egszen addig, amg vget nem rt a szm. Refrnek nem voltak. A szvegvilg is jszer volt. Szidta persze a rendszert, a kommunizmust, ez termszetes – egy '80-as vek eleji punk-zenekartl ezt el is vrta az ember -, de kifejezetten kzp-eurpai, st magyar ltszgbl szemllt mindent. Mellesleg a ksrleti hangzs titka rendkvl egyszer.
Fogalmunk sem volt a zenls szablyairl, hiszen semennyire sem tudtunk zenlni, gy viszont sikeresen elkerltk a sablonos megoldsokat, s olyan tleteket al calmaztunk, ami egy iskolzott, teht valamilyen irnyba mr befolysolt zensznek soha eszbe nem jutott volna. Minden elfogultsg nlkl llthatom, hogyha az id tjt nem 16 ves kisfik lettnk volna, s legalbb egyszer fel is lpnk, ma mr legendk lennnk. De ht nemigen gondoltunk mi a fellpsre.
A zenekar hallt vgl is a profizmus okozta, ez az rk ellensg, mely srjt ssa minden egyni gondolatnak. Az trtnt ugyanis, hogy 1985 nyarn megismerkedtnk a gitrtudssal.
Ez a sajtos eszttikai fogalom egy Bnki Gbor nevezet, gndr haj kisfi kpben jelentkezett. Zenei zlsnk nem volt egszen ugyanaz, hisz mi akkortjt a The Stranglers-rt s a Dead Kennedys-rt lelkesedtnk, viszont mg jval konzervatvabb volt ilyen tren, mgis pillanatokon bell bevettk a zenekar tagjainak sorba. Bnki sikernek titka az A" akkord volt, melynek ltrehozsban jelents mrtk jrtassggal rendelkezett. Attl a pillanattl kezdve egy j darabig hatrtalan lelkesedssel gyrtottuk a kzpszerbbnl kzpszerbb sablonokat, az elcspelt betteket. Egy clunk volt mindssze: gy megszlalni, ahogy az egy ,igazi" egytteshez illik, teht akkordokkal, refrnekkel, szlkkal.
letkp 1. Egy fiatal pr rk hsget fogad egymsnak
Ki kit ismer?
Trtnetnk idejn a honi punk-szntr ksrtetiesen emlkeztetett egy Mikszth-korabeli vrmegyei hivatalnoktestletre. Thurcz vrmegybe bejutni fszolgabrnak, vagy bekerlni egy ismertebb punk-bandba; nos, protekci nlkl mindez egyarnt lehetetlen vllalkozsnak tnt.
A leend lzad a hn htott cl rdekben teht megprblkozott ajnlsokra hivatkozni. Ezek az ajnlsok persze klnfle szinteken mozogtak, ezrt a hatsuk is eltr volt. Pldul egy punk-trsasg valamelyik egyszer,
"mezei" tagjt ismerni gyakran kevs volt az dvssghez. Az ilyenbl gyakran hrmat, ngyet is fel kellett mutatni.
Nagyobb sllyal estek latba a "rgi arcok”. Egy vrbeli, eredeti rgi arc ismerete mr nagyban egyengette a leend kvlll cljt a befogads fel. A rgi arcok megmrettetse megegyezett a patins borokval. Az ifj punk-jellt oly ggsen vgta oda: Nekem haverom a Diana, aki mr '81 ta nyomul"; mintha grfi trsasgban hanyagul hencegne egy 1722-es vjrat, Rkczi-korabeli Tokaji aszval.
Legjobb protekcinak termszetesen az egyttes tagok szmtottak. Egy effajta mondat: Nekem cimborm az Elhrts nekese". vagy: Minden szombaton egytt iszogatok a T-34 basszusgitrosval"; garantlt tiszteletet bresztett.
Akadtak persze boh tlzk is, akik nha abba a hibba estek, hogy henceg lltsaikat a tnyek sajnlatos hinya folytn a kpzelet szabad szrnyalsval egsztettk ki. Az ilyesmi nha bejtt, nha nem. Az utbbi gyakran kellemetlen kvetkezmnyekkel jrt.
Tanja voltam egy ilyen esetnek. 1986 nyarn trtnt a Vrsmarty-tren. Nagy trsasg volt, s ppen feszlt volt a hangulat, ugyanis nhny kzepesen rgi arc nehezmnyezte, hogy holmi nyikhajok (New punkok) szennyezik a levegt a szakmban tisztessgben megszlt lzadk krnyezetben.
Nndi, ms nven „Korcs Undor Nn", kinek szemlyes ismerete jelents hefohssal brt az elmenetel szempontjbl.
Forr a leveg. Az ifjoncok megveretse mr esedkes volt, amikor az egyik nyikhaj azzal prblt kibjni a testi fenyts egyre relisabb veszly all, hogy nevekkel kezdett doblzni:
– Nekem haverom a Patkny!
lltst ktked moraj s hmmgs ksrte. Nmileg jogosan, hisz csak abban az vjratban s csakis Pesten krlbell tizent Patknyt tartottak nylvn. Patknybl tl nagy volt a knlat, gy a kereskedelem rk trvnye szerint rfolyama meglehetsen alacsonyan szrnyalt.
rezte ezt az ifjonc is, ezrt jra tmadsba lendlt:
– s a Felszab-tri kopaszokat is ismerem!
Ennek mr nmileg tbb foganatja volt, br a hitetlenkeds bnt mellkzngje tovbbra is bernykolta a diskurzust. Hogy nmileg lecsillaptsa a kedlyeket, valamint, hogy a ktkeds maradk gcpontjait is felszmolja, az ifj kvlll mindent egy lapra tett fel, s hanyagul odavetette:
– Ja. s nekem haverom a Japn!
Erre az egyik skinhead. aki eddig pr lps tvolsgban. nmileg kzmbsen szemllte a jelenetet, felvonta a szemldkt, lass lptekkel egszen kzel jtt a delikvenshez, ujjt a mellnek szegezte, majd kvncsian megkrdezte: – Te ismered a Japnt?
Az illet kiss megszeppent, de mr nem volt visszat. – Igen, ismerem a Japnt!
– Tnyleg?
– Persze, a legjobb haverom.
A nagydarab skinhead elgedetten feljebbrntotta a
nadrgjt, kedlyesen vgignzett a feszlten figyel hallgatsgon, majd rviden csak ennyit mondott: – n vagyok a Japn.
letkp 2. Kaktusz (Lenin krt. Trottel) s Kiru Chemotox
Az elszobban ma is ll egy egszen a fldig r, hatalmas velencei tkr. Eme dszes lakberendezsi kellk mg a nagymama hagyatkbl maradt a csald birtokban.
nagymama sajnos messze esett a bszke csaldi tradciktl, s kptelen volt a lzads elvgzsre. Mamlasz mdon, ttlenl nzte, hogy a bolsevikok kivegyk kezbl belvrosi zlett, s mg arra sem volt kpes, hogy legalbb csps hangon megjegyzseket tegyen a kilakoltatst vgz szlltmunksok testi hibira, elll flre, pattansaira, esetleg rokoni kapcsolataira. Sajnos nem lehettem mellette, hogy vezessem harcban.
A tkr szerencsre elkerlte az ellensg figyelmt, s gy a csald tulajdont kpezi ma is, mint mr mondottam.
Ez eltt a tkr eltt lltam nelglt arccal 1985 szeptemberben. Magamat nzegettem egy ll rja, s tevkenysgemet a jelek szerint nem nagyon hajtottam befejezni, mert mg tzetes s kimert vizsglat al akartam venni, hogyan is festek htulnzetben az j bakancsomban.
Erlkdve forgattam a fejem, s mindenron t szndkoztam nzni a vllam fltt, ami nem nagyon akart sikerlni.
– Hah! – dohogtam magamban rosszkedven, majd egy hirtelen tlettl vezrelve abbahagytam az eddigi hibaval prblkozst, s taktikt vltoztatva, testemet fejemmel egytt meghajtva a lbaim kz dugtam; gy vgre t tudtam pillantani a htam mg.
Elgedetten szemlltem az elm trul ltvnyt. A bakancs htulnzetben is ott volt, ahol lennie kellet, s bszkn virtott ki az elrsszeren felhajtott farmernadrg szra all.
– Gynyr vagy! – hallottam anym hangjt a konyha irnybl, aki, gy ltszik, szemtanja volt az elbb lert esemnysorozatnak.
Bosszs arccal egyenesedtem fel, s vonultam el a kisszoba irnyba bevgezni az ltzkds mvelett.
– kispolgr! - jegyeztem meg megveten, majd erteljes mozdulattal kilincsre zrtam a szobaajtt.
Izsk Attila, az egyik legkitartbb „rgi arc".
A punk ltzkds szablyai
„Ha valaki felvllal egy eszmei-ideolgiai kzssget valamely testlettel. komoly felelssget vesz a vllra. A szablyok szigor betartsval vlik csak lehetsgess a rszvtel bizonyos rendezvnyeken.
Helyesen teszi a tag, ha igazodik bizonyos soha le nem fektetett, m mgis ltez elrsokhoz, viszont a tlontl tradcionlis megjelens, az egynisg hinya rossz pontokat jelent az elmenetel szempontjbl.
A kls jegyeket a rendezvnyek, sszejvetelek, tmeggylsek alkalmval az nkntes ellenrk rendszeresen ellenrzik. Ezen illetk mennyisge darabszm szempontjbl nemritkn alig marad el a tagsg sszltszmtl. "
1985-ben a punknak is megvoltak a maga ratlan ltzkdsi szablyai. Ezek tbbsge igen sajtsgos, s mivel specilis kortnetnek szmtanak, gy gondolom – mr csak folklorisztikus rtkei miatt is – rdemes az utkor szmra megrkteni.
„A lzads alapvet kellke a bakancs. Ez a ruhadarab
nemes hogy kiemelt fontossggal br, hanem sajtos mdon mg informcit is nyjt viselje trsadalmi llsrl a trsadalmon kvliek kztt. " „
(Lzadk kziknyve, 2. oldal)
A rangltra legals fokn lltak az MHSZ-bakancsban lzadk. Ezeket mindenki lenzte, s ha mg bnket azzal tetztk, hogy a bakancs szrt sszefog brszjat nem tvoltottk el, szba sem lltak velk.
Tekintly szempontjbl kzptt helyezkedtek el a rendrsgi, tiszti, vagy egyb, esetleg klfldi lbbeliben tevkenykedk. Ide tartozott az is, aki leplezni akarvn MHSZbakancsos voltt, lbbelije sznt fekete cipkrmmel megvltoztatta, s mindenekeltt eltvoltotta az elbb mr emltett, lenzsre alkalmat ad szgyenletes brszjat.
No, s legfll lltak azok, akik Martens bakancsot hordtak. Hogy vgl is mi volt ennek az oka, a mai napig sem rtem. A rangltra legaljn elhelyezked szerencstlen prikat gyakran egy klns jelzvel illettk, megvet pillantsok. s fensbbsges modor ksretben. Ez a sajtsgos jelz egy rvidke kifejezs volt, amely a kvetkezkppen hangzott: „Ny punk" Ez a beavatottak krben annyit jelentett, hogy az illet, akit a negatv kittellel illettek, j mg a szakmban. tapasztalatlan, nem rti a lnyeget, s cselekedeteivel lejratja a mozgalmat. Ilyennek szmtott teht az az ember, aki a jzan szre hallgatva azt hzta a lbra, ami pp a keze gybe kerlt, s egyb flsleges dolgokkal nem trdtt. Ezzel szemben a Martens bakancsot hord elit nem volt ilyen feleltlen „hbelebalzs. Komoly sszegeket fizettek azrt, hogy elmondhassk: lbukon a hres-neves dr. Martens ltal gyrtott bakancsban fogtak neki a lzadsnak, egy olyan ideolgia nevben, mely a divatellenessget, s a ,csinld magad!" elvet tzte zszlajra.
k rtettk a lnyeget.
Megjegyzem, n ezen a terleten az arany kzpt hve voltam. Bolond lettem volna kiadni egy rakst pnzt effle rtelmetlensgre, de mivel nem akartam rossz sznben feltnni, MHSZ bakancsomat gondosan feketre suvickoltam, s azt a bizonyos brpntot a legels alkalommal, az elrsoknak megfelelen eltvoltottam. Az mr ms lapra tartozik, hogy a bakancs gy valban sokkal eszttikusabb.
Nem sokkal ksbb a problma szerencssen megolddott, amikor szert tettem egy gynyr lengyel rendrsgi bakancsra, mely kinzetre megtvesztsig gy festett, mint az lbbeli, amelyben Jean Jacques Burneh* kelt ki a vilg ellen.
(Az angol The Stranglers basszusgitrosa. A zenekar jszer s brutlis basszusgitr hangzsa rock-trtnelmi jelentsg. 1977-1982 kztt minden albumuk mesterm. Attl fogva ielentktelen.)
Ezen jeles napokat s esemnyeket tlt lzadsi kellk ma is tulajdonomat kpezi. Nha fel is veszem, amikor elfog a hangulat. De trjnk vissza a lnyegre, mieltt tlontl eluralkodik rajtam a szentimentalizmus.